System optycznej korekcji obrazu

Mikroskopy laboratoryjne (zwane te mianem mikroskopów optycznych), to urządzenie mikroskopowe, które do stworzenia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło używające przez organizm optyczny. Mikroskopy wiążą się głównie z wyboru soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie stosowane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane używane są w moc dziedzinach nauki do poszukiwań niezwykle małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy wykorzystywane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych dodatkowo w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i sprawdzaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione pytania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Ale w części chemii i fizyki mikroskopy wykorzystywane są choćby w krystalografii czy metalografii. Geolodzy używają ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w planie optycznym (niekiedy nazywa się je wtedy mikroskopami świetlnymi), bywają i używane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas zajęć z myśli ścisłych. Badany obiekt widziany jest samodzielnie przez okular czy na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia filmu w mikroskopach optycznych jest dokładna przez rozdzielczość kątową obiektywu, jaka stanowi powiązana z długością fali światło, z zmiany za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, natomiast we dzisiejszych mikroskopach optycznych można osiągnąć powiększenia ponad tysiąckrotne.